Поранешниот папа Бенедикт е во стабилна состојба

Поранешниот папа Бенедикт е во „стабилна” состојба, соопшти денеска Ватикан, поради континуираната загриженост за здравјето на 95-годишниот поранешен поглавар на Католичката црква.

– Бенедикт имаше мирна ноќ и во четвртокот попладне учествуваше на миса што се одржа во неговата соба, изјави портпаролот на Ватикан, Матео Бруни.

– Во моментов неговата состојба е стабилна, додаде тој, пренесува Радио Слободна Европа

Back to top button
Close