Постери со слика на Вучиќ и порака „Врховен команданту, те чекаме“ се појавија во северно Косово

Во северно Косово утрово се појавија плакати со фотографијата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, придружени со пораката „Врховен команданту, те чекаме“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Постерите, на кои се гледа Вучиќ и зад него припадници на српската војска, се залепени на згради, куќи, локали и во јавни простори во четирите општини на северот на Косово, населени со мнозинско српско население – Северна Митровица, Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток.

Заменик директорот на косовската полиција за северниот регион, Ветон Елшани, за Радио Слободна Европа потврди дека властите отвориле случај за „предизвикување омраза“.

– Памфлети со фотографијата на претседателот на Србија се разделени на повеќе локации во четирите општини на северот од земјата. По консултација со државниот обвинител, отворен е случајот за поттикнување омраза, рече Елшани.

Во моментов, според Елшан, нема осомничени за поставување на овие плакати, но „полицијата работи на расветлување на случајот“.

Во врска со безбедносната состојба на северот, Елшани рече дека е добра.

Појавувањето на овие постери на север се случува во време кога тензиите меѓу Косово и Србија и понатаму се високи од мај минатата година, кога мандатот во четирите општини на север го започнаа новите градоначалници Албанци, избрани откако Србите ги бојкотираа изборите.

Тензиите дополнително се зголемија во септември, кога група вооружени Срби ја нападнаа косовската полиција во Бањска, убивајќи еден наредник.

Одговорноста за нападот ја презеде Милан Радоичиќ, поранешен потпретседател на Српска листа, најголемата партија на косовските Срби која ја ужива поддршката од Белград.

Приштина побара од Белград да ги предаде Радоичиќ и неговата група на судските власти на Косово. Косовскиот премиер Албин Курти ова барање го повтори за време на последната рунда од дијалогот, кој се одвива со посредство на Европската унија, на 26 јуни.

ЕУ соопшти дека ова е еден од трите услови кои Косово ги постави за негово ангажирање во процесот на нормализирање на односите со Србија.

Back to top button
Close