Повторени барањата на осмиот протест во Белград


Пред седиштето на Републичката изборна комисија (РИК) во центарот на Белград се одржува осмиот протест поради наводната изборна кражба, организиран од опозициската коалиција „Србија против насилството“.

Неколку стотици луѓе се собраа на улицата „Краља Милана“, каде што е седиштето на РИК.

Претставниците на листата „Србија против насилството“ порачаа дека доколку не се исполнат нивните барања, протестот ќе го одржат утре во 18 часот.

Меѓу насобраните има и голем број млади луѓе кои своето незадоволство од работата на РИК го изразуваат со свирежи, скандирање против претседателот на Србија, Александар Вучиќ и извикување „Вучиќ, оди си“.

Коалицијата „Србија против насилството“ бара распишување нови избори, како во Белград, така и во цела Србија, а заедно со пратеничката Мариника Тепиќ, во седиштето на РИК штрајкуваат со глад уште неколку претставници на таа коалиција.

На протестот се приклучија и студентите кои до 18 часот ги блокираа клучните патишта во центарот на Белград. Студентите пред зградата на РИК најавија дека протестите ќе ги прошират во цела Србија, доколку до среда нема позитивен одговор на нивните барања. Тие побараа ослободување на колегите кои беа уапсени синоќа, а повторно повикаа да нема насилни дејствија.

Вчерашните протести беа обележани со немири кои започнаа откако демонстрантите, предводени од лидерите на СПН, формираа обрач околу Собранието на Белград и се обидоа насилно да влезат во зградата. Демонстрантите ја скршиле вратата и неколку прозорци на зградата на Собранието во Белград, фрлале стаклени шишиња, остриги и ја скршиле вратата со стапови. м

Back to top button
Close