Принцот Хари остана без титулата

На принцот Хари, војводата од Сасекс, му е одземена титулата Неговото Кралско Височество на веб-страницата на британското кралско семејство, три години откако тој ја прекина должноста член на кралското семејство.

Rojal.uk сега ги наведува принцот Хари и Меган како војвода од Сасекс и војвотката од Сасекс на нивните страници за биографија, додека другите членови на кралското семејство ги имаат титулите Неговото или нејзиното кралско височество, објави британски „Тајмс“.

Портпаролот на Бакингемската палата за „Дејли мејл“ изјави дека страницата содржи над 5.000 страници со информации за животот и работата на кралското семејство, дека по смртта на британската кралица Елизабета Втора, содржината била преиспитувана и периодично ажурирана.

Развојот дојде кога принцот Хари кажа на толпата во Токио дека неговиот живот е добротворен за време на конференција за спорт, заедница и филантропија.

„Поголемиот дел од мојот живот сум вклучен во многу добротворни организации и многу сум исполнет со тоа што „давам“ на што повеќе луѓе. Мојот живот е милосрдие, секогаш било, секогаш ќе биде“, истакна тој.

Насмеан, војводата од Сасекс, исто така, ја пофали „топлината, сочувството и великодушноста“ на јапонската култура и рече дека среќно би живеел таму доколку го сакаат.

Принцот Хари, патуваше со сопругата Меган и децата Арчи (4) и Лилибет (2) и учествуваше на Самитот за спортски вредности ISPS (Меѓународно друштво за промоција на спортот) – Специјално издание.

Принцот Хари рече дека јапонската топлина, сочувство, дарежливост, секој елемент од јапонската култура е навистина уникатен и многу посебен.

Додека Хари и Меган неодамна ги загубија титулите за кралско височество, титулите на нивните деца Арчи и Лилибет беа ажурирани претходно оваа година, па наместо господар и госпоѓица тие сега се нарекуваат „Принцот Арчи Маунтбатен-Виндзор“ и „Принцезата Лилибет Маунтбатен-Виндзор“.

Титулите беа сменети откако Чарлс дојде на тронот.

Back to top button
Close