Проширена истрагата за незаконско финансирање на кампањата на Макрон

Францускиот финансиски обвинител отвори истрага за да ги испита сомнежите за наводно незаконско финансирање на кампањата на францускиот претседател Емануел Макрон во 2017 година и врски со американската консултантска групација Мекинси, објави весникот Le Parisien.

Обвинителството потврди дека ја проширило постоечката истрага за наводна даночна измама од страна на Мекинзи за да открие каква улога играла консултантската група за време на претседателските кампањи во 2017 и 2022 година, пренесува „Ројтерс“.

Обвинителството наведува дека истрагата не е насочена против Макрон.

Канцеларијата на Макрон не одговори на барањето за коментар и одби да ја коментира изјавата на обвинителот.

Мекинзи негира вмешаност во какви било незаконски активности.

Back to top button
Close