Протест на ултраортодоксните Евреи во Израел поради регрутирањето

Илјадници ултраортодоксни Евреи во Израел синоќа протестираа против регрутирањето, јави ДПА.

Протестите беа поттикнати од неодамнешната наредба на Врховниот суд да започне регрутирање на ултраортодоксните мажи.

Локалните медиуми јавија за насилни судири меѓу демонстрантите и полицијата во Ерусалим. Полицијата на коњи и водени топови беа употребени за растерување на демонстрантите во црни одела. Демонстрантите гаѓаа со камења и нападнаа полицајци, што резултираше со апсење на пет лица.

Во Израел со децении постојат ослободувања од задолжителен воен рок за ултраортодоксните мажи. Сепак, тие исклучоци истекоа пред три месеци.

Како резултат на тоа, највисокиот суд нареди суспензија на државните субвенции за ултраортодоксните мажи полнолетни кои учат во верските училишта.

Back to top button
Close