Пукање на свадба во Франција, има мртви: Напаѓачите влетале со автоматско оружје

Две лица загинаа, а уште најмалку две се ранети во пукотница што се случила синоќа на свадба во Тионвил, Франција.

Медиумите јавуваат дека прославата била организирана во турската заедница во Мозел, а маскирани напаѓачи упаднале на свадбата со автоматско оружје и отвориле оган.

Се верува дека мотивот за нападот се „нерасчистените сметки“ на двете групи. Меѓу повредените има и бремена жена.

Напаѓачите исчезнале без трага, а според извештаите, најмалку тројца вооружени мажи отвориле оган.

Се се случило околу 1 часот по полноќ

Back to top button
Close