Путин и Си Џинпинг утре ќе разговараат преку видео врска

epa07996615 Russia President Vladimir Putin (L) and Chinese President Xi Jinping (R), arrive to participate in the BRICS dome session in Brasilia, Brazil, 14 November 2019. The event is part of the XI Summit of the main emerging economies of the BRICS, which brings together Brazil, Russia, India, China and South Africa. EPA-EFE/ANDRE COELHO

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот кинески колега Си Џинпинг утре преку видео врска ќе разговараат за бројни билатерални и регионални прашања, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

– Во тек се подготовките за видео разговорот меѓу претседателот Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг, кој ќе се одржи утре наутро. Воведните забелешки и првите размени ќе бидат јавни и достапни за следење, а потоа разговорот ќе продолжи во четири очи, бидејќи опремата и специјалната линија за комуникација го овозможуваат тоа, рече Песков.

Тој истакна дека двајцата претседатели ќе разговараат за „акутните регионални проблеми”.

– Најпрво ќе разговараат за руско-кинеските билатерални односи и проблеми во регионите кои се блиску до Русија, како и тие кои се поблиску до Кина, рече Песков.

Двете земји потпишаа „неограничено” стратешко партнерство неколку дена пред почетокот на конфликтот во Украина

Back to top button
Close