Путин собра 1,3 милиони потписи за кандидатурата за претседател на Руската Федерација

Централниот изборен штаб на рускиот претседателски кандидат Владимир Путин доби потписи за негова поддршка од уште 13 региони, собрани се вкупно 1,3 милиони потписи за кандидатурата на Путин, јавува дописникот на РИА Новости.

Документите беа претставени од регионите Башкирија, Мари Ел, Мордовија, Татарстан, Чувашија и Удмуртија, Киров, Оренбург, Пенза, Самара, Саратов и Улјановск и територијата Перм.

Пред ова, волонтерите доставуваа потписи од 45 региони до Централниот штаб.

„До денес, собравме околу еден милион 300 илјади потписи за поддршка на нашиот кандидат за функцијата претседател на Русија, Владимир Владимирович Путин“, истакна Марјана Лисенко, копретседател на штабот.

Таа потсети дека волонтерите почнаа да ги доставуваат првите потписи на 30 декември, а генерално собирањето ќе трае до крајот на јануари. Во моментов е во тек обработка на документи.

„Тоа ќе продолжи и сега и се надеваме дека оваа бројка ќе се зголеми“, додаде Лисенко.

Советот на Федерацијата закажа избори за 17 март 2024 година. Гласањето ќе трае три дена: 15, 16 и 17 март.

Back to top button
Close