Ричарлисон ќе го пропушти првиот натпревар на Тотенхем во новата сезона

epa09920541 Richarlison of Everton celebrates after scoring a goal during the English Premier League soccer match between Everton FC and Chelsea FC in Liverpool, Britain, 01 May 2022. EPA-EFE/PETER POWELL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or ‘live’ services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications
Новајлијата на Тотенхем, Ричарлисон ќе го пропушти првиот официјален натпревар на тимот во сезоната 2022/23. Фудбалската асоцијација на Англија го суспендираше 25-годишниот Бразилец на еден натпревар.

На натпреварот од 35. коло во Премиер лигата меѓу Евертон и Челзи (1:0), навивачите фрлаа пиротехнички производи на теренот по голот на Ричарлисон. Напаѓачот зеде една од димните бомби во рацете и ја фрли назад кон навивачите.

Покрај дисквалификацијата, напаѓачот е казнет и со 25.000 фунти поради неприфатливо однесување.

Ричарлисон се пресели од Евертон во Тотенхем на 1 јули за 58 милиони евра. Првиот натпревар на Тотенхем во сезоната 2022/23 ќе се одигра на 6 август против Саутемптон во рамките на 1. коло од Премиер лигата

Back to top button
Close