Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

Руската војска наложи прекин на огнот во областа на челичарницата Азовстал и отвори хуманитарен коридор, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.
Со претставниците на украинската страна е постигнат договор за евакуација на ранетите војници во здравствените установи.

„На 16 мај, како резултат на преговорите со претставници на украинскиот воен персонал блокиран на територијата на металуршката фабрика Азовстал во Мариупол, беше постигнат договор за евакуација на повредените“, се вели во соопштението на руското Министерство.

Ранетите се префрлени во болница во Новоазовск на територијата на

Back to top button
Close