Русија најави засилување на нападите врз Украина

Руските сили вчера истрелаа проектили и гранати врз градови и населени места низ Украина, откако руската војска објави дека го засилува нападот. Украина објави дека загинале уште најмалку 17 цивили.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу даде „инструкции за понатамошно интензивирање на акциите на единиците во сите оперативни области, со цел да се исклучи можноста режимот на Киев да изврши масовни ракетни и артилериски напади врз цивилната инфраструктура и жителите на населените места во Донбас и другите региони“, соопшти вчера неговото министерство.

Руската воена кампања се фокусираше на источен Донбас, но новите напади ги погодија и областите на север и на југ. Харкив, вториот по големина град во Украина, доживеа особено силни бомбардирања во последниве денови, при што украинските власти и локалните команданти изразија стравување дека можеби се наѕира втор целосен руски напад врз северниот град.

 

 

Back to top button
Close