Русите кои бараат азил се добредојдени во САД

epa09956041 White House Press Secretary Karine Jean-Pierre briefs the media from White House Press Briefing Room in Washington, DC, USA, 18 May 2022. EPA-EFE/JIM LO SCALZO / POOL

Во САД се добродојдени Русите кои бараат азил од „непопуларната“ војна на претседателот на Русија, Владимир Путин, изјави денеска портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер.

„Ние веруваме дека без разлика на нивната националност, тие можат да поднесат барање за азил во САД“, рече таа.

Според неа, нивното барање ќе се разгледува од случај до случај.

Back to top button
Close