Руска мисија во ОН: Инцидентот во Полска е обид НАТО директно да се вовлече во војната во Украина

Мисијата на Русија во Обединетите нации денеска го повтори претходното негирање на Москва за вмешаност во експлозија во Полска и нагласи дека „инцидентот бил обид НАТО директно да се вовлече во војната во Украина“.

.

– Фактите покажуваат дека Русија немала никаква врска со проектилите што ја погодија полската територија, изјави првиот заменик постојан претставник на Русија во ОН Дмитриј Пољански на Телеграм.

Според него, „инцидентот во Полска е обид да се предизвика директен воен конфликт меѓу НАТО и Русија“.

Пољански додаде дека инцидентот ќе биде главна тема на состанокот на Советот за безбедност на ОН за Украина кој ќе се одржи подоцна денеска.

Две лица загинаа вчера кога, како што соопштија полските власти, „проектил од руско производство“ паднал во близина на селото Пжеводов, на околу 6,4 километри западно од украинската граница, приближно во исто време кога московските сили го лансирале својот најголем бран ракетни напади врз украински градови за повеќе од еден месец.

Back to top button
Close