Руската армија уби четворица цивили во Донецката област, уште двајца цивили повредени во гранатирањето на Вовчанск

 

Руската армија на 21 ноември уби четворица жители на регионот Доњецк и рани уште четворица, изјави Павло Кириленко, шеф на регионалната воена управа на Доњецк во објава на Телеграм, пренесува Укринформ.

„На 21 ноември Русите убија четворица цивили во регионот на Доњецк: во Бахмут, Хеорхивка, Курахове и Петривка. Уште четири лица беа повредени во регионот“, рече тој.


Кириленко истакна дека во моментов е невозможно да се утврди точниот број на жртви во Мариупол и Волноваха.

Според Олех Синиехубов, шеф на регионалната воена управа на Харков, кој ја објави веста на Телеграм, во Вовчанск, две лица беа повредени како резултат на гранатирањето вечерта во кое беа вклучени повеќе системи за лансирање ракети.

„Окупаторите го погодија станбениот сектор со MLR системи. Две лица се повредени: 57-годишна жена и 60-годишен маж. Двајцата се хоспитализирани откако се здобиле со повреди од експлозив и шрапнели“, се вели во извештајот.

Според шефот на управата, лекарите повредите на двајцата цивили ги оценуваат како умерено тешки.
Русите истрелаа речиси 60 гранати во областа Никопол во текот на ноќта.

Руските сили во текот на ноќта го гранатираа квартот Никопол, регионот Дњепропетровск, истрелувајќи речиси 60 гранати, објави на Телеграм Валентин Резниченко, шеф на регионалната воена управа на Дњепропетровск.

„Русите истрелаа околу 60 гранати врз областа Никопол минатата ноќ… Неколку села во заедницата Марханец беа под град и тежок оган од артилерија“, рече тој.

Според Резниченко, никој не е повреден.

Во понеделникот, 21 ноември, руските сили ги гранатираа заедниците Хлухив, Середино-Буда, Хотин и Зноб-Новхородске во регионот Суми со артилерија, Град MLRS, мало оружје и 30 минофрлачи, објави Дмитро Живицки, шеф на регионалната воена управа Суми.

Конкретно, околу 11:30 часот, руската војска истрела 10 минофрлачки гранати врз погранично село на заедницата Середино-Буда. Оштетени се Домот на културата и приватна куќа на локални жители. Понатаму, по 13:00 часот имало нов минофрлачки напад врз друго село. Во двата случаи, луѓето не се повредени.

„Русите употребија артилерија за да пукаат врз заедницата Зноб-Новхородске. Имаше 10 удари. Не е забележана штета. Заедницата Хотин беше гранатирана од непријателот од неколку видови оружје одеднаш. 20 минофрлачки, 8 артилериски гранати и уште 10 од Град MLRS експлодираше во близина на куќите на цивилни жители. Оштетени се пет куќи на жители на заедницата и гасовод“, се вели во извештајот.

Заедницата Хлухив исто така беше под непријателско гранатирање, Русите користеа мало оружје. Никој не беше повреден.

Back to top button
Close