Руската војска губи сила кај Бахмут, наскоро Украинците ќе тргнат во контраофанзива

Во близина на Бахмут, руската армија губи значителни сили, а многу наскоро вооружените сили на Украина ќе ја искористат оваа можност, како што направија во близина на Кијив, Харкив, Балаклија и Купјанск, пренесува Укринформ.

 

„Претставниците на ПМЦ Вагнер се главните сили на Руската Федерација во овој сектор. Не штедејќи ништо, тие губат значителна сила и стануваат слаби. Многу наскоро ќе ја искористиме оваа можност како некогаш во близина на Кијив, Харкив, Балаклија. и Купјанск“, објави Олександр Сирскиј, командант на копнените сили на вооружените сили на Украина, на Телеграма.

Според него, украинските војници на фронтот демонстрираат натчовечка издржливост, храброст и храброст под континуираниот непријателски артилериски и авионски оган. Конкретно тоа се единиците на 93., 10., 57. и 5. бригада кои моментално ја бранат татковината на истокот на земјата.

Како што соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина, украинските војници во изминатиот ден одбија 83 непријателски напади на источниот дел на фронтот.

Во тек се жестоки битки во јужните и северните делови на Бахмут; руските агресори спроведуваат офанзивни дејствија во правецот Авдиивка со цел да воспостават контрола над Авдиевка и Маринка, соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина во вечерното ажурирање објавено на Фејсбук.

„Руската Федерација ја продолжува својата вооружена агресија против Украина, фокусирајќи ги своите главни напори на обидите за целосно заземање на регионите Доњецк и Луганск во административните граници. Непријателот продолжува да спроведува офанзивни операции во правците Лиман, Бахмут, Авдиивка, Маринка и Шахтарск. Најжестоките битки се во тек во јужните и северните делови на Бахмут, непријателот спроведува и офанзивни операции во правецот Авдиевка со цел да воспостави контрола над Авдиивка и Маринка“, соопшти Генералштабот.

извор: Цивил

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close