Руски фалсификати со низок квалитет: Разоткриени лажните графити и насловни страни со Зеленски

 

Оваа слика е лажна.

Google Maps помага да се одреди геолокацијата на местото што го гледаме на сликата – тоа е раскрсницата на улицата Злота и авенијата Јован Павле Втори.


Матеуш Витчињски, портпарол на округот Вола во Варшава, каде што се наоѓа оваа раскрсница, изјави за Укринформ во коментар дека сликата е „неквалитетен фалсификат“ врз основа на стара фотографија направена пред неодамна да биде поправена крстосницата.

Вичински, кој живее во оваа област и секој ден поминува покрај местото наведено на сликата, рече дека никогаш не видел такви графити, а окружните власти не добиле никакви сигнали од локалните жители за нивниот изглед. Тој испрати фотографија, направена вечерта на 4 ноември, на која се гледа како во реалноста изгледа раскрсницата.


Фалсификатот е создаден од каналот Телеграм на рускиот империјален ТВ канал Царград, во сопственост на еден од олигарсите блиски до Путин. Сликата се појави на каналот на 3 ноември. Масивната ПР кампања со фалсификатот беше лансирана на 4 ноември, кога ја презедоа Телеграмските канали на руските врвни пропагандисти. Сите ја споделија сликата од телеграм каналот „11 lipca“ [11 јули] кој има публикации на полски и има само околу 150 следбеници. Овој Телеграм канал е создаден на 2 јули оваа година, во пресрет на годишната комеморација во Полска на годишнината од трагедијата Волин на 11 јули. Русија активно ги користи историските проблеми во односите меѓу Украинците и Полјаците за време на Втората светска војна за да внесе раздор во пријателска Украина – Односите со Полска.


На 4 ноември, проруските корисници на Твитер почнаа да го шират фалсификатот меѓу публиката од англиски јазик.

За потсетување, по почетокот на руската целосна Украина, неколку милиони украински граѓани пристигнаа во Полска. До денес, околу 1,5 милиони Украинци, кои пристигнаа во земјата по 24 февруари, можеа да останат во Полска.

Полска останува еден од главните сојузници на Украина во војната против Русија. Претседателот на Полска Анджеј Дуда изјави дека Република Полска „ќе ја поддржува Украина до последниот ден од нејзината борба“.

ЕУ продолжува да обезбедува финансиска поддршка за Украина од почетокот на руската целосна инвазија.

Кој создаде фалсификат за Зеленски за индиско списание 

Карикатура од непостоечкото издание на индиски неделен магазин ја дистрибуираат проруските корисници до публиката на англиски јазик.

Еден од руските пропагандисти на својот Телеграм канал ја рашири наводната насловна страница на индискиот неделен магазин „Ананда Викатан“ на која е прикажана карикатура на претседателот на Украина Володимир Зеленски како слика индиски симбол над свастиката на ѕидот кога премиерот на Обединетото Кралство Риши Сунак влегува во просторијата. .

На цртежот кој го прикажува Зеленски има и текст напишан на тамилски, кој во превод значи „Па, какви нацисти сме ние? Ние сме само обожаватели на индиската култура!“

Пропагандистот го користел истиот текст како натпис на сликата.

Оваа насловна страница е тотало лажна. Таква насловна страница нема на официјалната веб-страница на публикацијата, ниту на нејзините официјални страници на ТвитерФејсбук и Инстаграм.

Ајде да погледнеме за каква публикација се работи и како функционира. Секое издание на индискиот неделник активно се рекламира на неговите социјални мрежи. Поточно, насловната страница на следниот број, кој е закажан за 9 ноември, е закачен на официјалниот Твитер профил на изданието и прикажан како слика на аватар на неговата официјална страница на Фејсбук.


Покрај тоа, индиските мас-медиуми на своите насловни страници ставија фотографии од политичари, музичари, спортисти и филмски актери од Индија. По анализата на сите корици на публикацијата за минатата година, не беше пронајдена таква карикатура.


Карикатурите се повеќе типични за „Junior Vikatan“, списание кое е дел од оваа индиска медиумска група. Сепак, има различно име отколку на лажната корица, а во октомври немаше изданија со карикатура на Володимир Зеленски.


Има уште еден важен детал. Датумот на објавување на лажната корица е 31 октомври. Сепак, списанието се издава секоја недела, па неговите претходни два броја беа на 2 ноември и 26 октомври.

Дополнително, секое списание има свој сериски број и натпис под името на списанието на тамилски јазик „издание бр… на тамилски“, додека на лажната корица пишува „специјално издание“. Сепак, „Ананда Викатан“ нема слична корица со ваква ознака.


Згора на тоа, на официјалната веб-страница на публикацијата, нема ниту еден примерок од списанието со ваква корица објавена во октомври.


Сега е важно да се разбере од каде доаѓа. Освен од веќе споменатиот руски пропагандист, сликата со ваква насловна е циркулирана и на проруски сметки на англиски јазик.

Изворот, каде што за прв пат се појави оваа слика, е проруски Телеграм канал на англиски наречен Donbass Devushka. Потоа беше раширен од проруски корисници на Твитер кои објавуваа на англиски јазик, вклучително и Sprinter Monitor, Su-57 5th Gen Fighter, @A_de_Barnik, Татјана Антонова, dkenna. Сите тие ја објавија сликата со фразата од лажната корица:

„Па, какви нацисти сме ние? Ние сме само обожаватели на индиската култура!“

Некои од нив беа дополнително преведени на шпански, јапонски, кинески, арапски и други јазици.Тие користеа и хаштагови #Nazis и #ZelenskyWarCriminal

Зошто оваа тема активно се шири? Таканаречената денацификација во Русија беше искористена како изговор за напад на Украина.

Во исто време, за жителите на Индија, свастиката е религиозен симбол на богот на сонцето и значи среќа. Симболот може да се најде во храмови, излози, мотоцикли, па дури и во официјални документи.

Покрај тоа, иако Путиновата Русија сè уште ја вклучува Индија во своите сојузници, чиј круг брзо се стеснува, да не заборавиме дека индискиот премиер Нарендра Моди го повика Путин „да тргне по патот на мирот“.

И новиот британски премиер Риши Сунак, чиј лик е злоупотребен во фалсификатот и има индиско потекло, по преземањето на функцијата, вети дека ќе го продолжи курсот за поддршка на неговите претходници за Украина.

извор: Цивил

Back to top button
Close