Руски војник уапсен во Украина по шест месеци криење


Рускиот војник кој тврди дека шест месеци избегнувал апсење во источниот украински регион Харков, сега е приведен, соопшти украинската полиција.

Припадниците на украинските вооружени сили го запреле 42-годишниот војник додека патролирал во областа Купјанск, соопшти регионалната полиција во Харков.

Областа беше повторно преземена од украинските сили во септември минатата година.

Војникот и рекол на полицијата дека оттогаш се криел во напуштени згради.

Откако го пронашла во понеделникот, полицијата откри дека мажот – облечен во цивилна облека бил припадник на 27-та гардиска бригада со моторизирана пушка на Русија и жител на московскиот регион.

Војникот е приведен во локалната полициска станица за понатамошна истрага, се вели во соопштението на полицијата.

Во Купјанск има жестоки борби од почетокот на војната минатата година, при што Русија ја презема контролата за неколку дена и го окупира градот неколку месеци.

Иако украинските сили ја презедоа областа минатиот септември, сега Русија повторно се заканува со офанзива.

Back to top button
Close