Руските војници со порака до Путин: Ние не сме топовско месо, имаме оружје од 40-тите

Мобилизираните руски војници, кои беа испратени да се борат во Украина, се пожалија на старата опрема и немањето ефективна команда и велат дека биле испратени во војна како топовско месо, пишува „Њузвик“.

Тие снимија видеопорака упатена кон рускиот претседател Владимир Путин.

Од почетокот на војната имаше извештаи за низок морал меѓу руските сили и недостиг на обука и опрема, особено меѓу оние што беа мобилизирани за време на војувањето кон крајот на септември. Но, најновата снимка што се појави на социјалните мрежи, која од понеделникот веќе е прегледана 100.000 пати, дава вистински увид во длабочината на нивното незадоволство.

Видеото, објавено на профилот на War Translated Telegram, покажува група руски војници на непозната локација како стојат зад маж, кој вели: „Ова е апел до врховниот командант Владимир Путин“. Потоа вели дека биле регрутирани во руските региони околу Калининград, Мурманск и Архангелск и служат како дел од 5-тата моторизирана бригада.

Нивната долга листа на поплаки го вклучува фактот дека тие не се запознаени со никаква стратегија или тактика. Исто така, тие беа испратени во борба без соработка со команданти, без доволна огнена поддршка и без средства за ноќно набљудување.„Ни недостигаат оклопни возила и артилериска поддршка пред нападот. Нашите минофрлачи и пиштоли се од 40-тите“, вели тој.

Се жали дека нема воздушна поддршка, нема писмени борбени наредби и дека групата е подготвена да се брани наместо да напаѓа. При првиот напад само во еден ров загинале шест војници.

„Ве молам да обрнете повеќе внимание на подготовката на нападот“, рече тој и додаде дека против нив веќе се подготвуваат казнени мерки за злосторниците, вклучително и затворање во подруми.

„Меѓу нас нема бунтовници, сите сме од 30 до 40 години, имаме семејства и деца и високо образование“, рече тој.

Друг човек од групата се пожали на старите борбени возила. „Луѓето умираат за ништо. Во 21 век ги праќаат на фронтални напади, на празно поле“, вели неименуваниот војник.

„Ние не сме топовско месо, подготвени сме достоинствено да се бориме“, додаде тој.

 

 

Back to top button
Close