Руте: Војната во Украина може да трае долго, Западот да продолжи да ја поддржува земјата

epa10065145 Dutch Prime Minister Mark Rutte attends a joint press conference with Ukrainian President Zelensky (not pictured) following their talks in Kyiv (Kiev), Ukraine, 11 July 2022. Rutte is visiting Kyiv area and meets Ukrainian President Zelensky. On 24 February, Russian troops had invaded Ukrainian territory, thus starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis. EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO
Војната во Украина може да трае долго, но Западот треба да продолжи да ја поддржува земјата на сите можни начини, изјави холандскиот премиер Марк Руте за време на посетата на Киев.

„Оваа војна може да трае подолго отколку што очекувавме и се надевавме. Но, тоа не значи дека ќе останеме со скрстени раце и ќе гледаме како се одвива од страна. Мораме да останеме фокусирани и да продолжиме со нашата поддршка на секој начин“, рече Руте денеска на прес-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Руте ги посети и Буча, Ирпин и Бородјанка – три града во регионот на Киев кои беа окупирани од руските сили на почетокот на војната и станаа симбол за злосторствата извршени таму.

Холандскиот премиер најави и испорака на нови артилериски системи со долг дострел, како и финансиска помош за Украина во износ од 200 милиони евра.

Ова е прва посета на Руте од почетокот на инвазијата на Украина на 24 февруари.

По средбата со него, Зеленски на Телеграм ги поздрави „конструктивните“ разговори што ги имал со Руте и се заблагодари на Холандија, за која напиша дека е „дел од првите топ 10 пријатели на земјата“

Back to top button
Close