САД испраќаат дополнителни трупи во Естонија за да ја зајакнат одбраната на НАТО

 

epa10207730 U.S. servicemen with their light multiple rocket launcher M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) attend the military exercise ‘Namejs 2022’ at Skede polygon near Liepaja, Latvia, 26 September 2022. The goal of this exercise is to demonstrate the effective multicomponent cooperation between the National Armed Forces and the US Armed Forces, with Latvian side discovering, identifying and evaluating the targets, and the allies providing the requested assistance and completing the mission objective. EPA-EFE/TOMS KALNINS

 

 САД ќе распоредат дополнителни пешадиски трупи во Естонија „во наредните недели” за да ја зајакнат одбраната на источното крило на НАТО, соопшти денеска естонското Министерство за одбрана.

Во соопштението се наведува дека во таа балтичка држава ќе биде распоредена американска пешадиска чета, која вообичаено се состои од 80 до 250 војници.

Дополнителните пешадиски трупи ќе бидат придружувани од артилерискиот ракетен систем ХИМАРС и соодветната опрема, како и системи за команда и контрола.

– Оваа одлука претставува значително зголемување на ротирачкото американско воено присуство во Естонија и балтичките земји и ја покажува долгорочната посветеност на САД за безбедноста на нашиот регион и значително подобрување на позицијата на НАТО, рече естонскиот министер за одбрана Хано Певкур.

Минатата недела, Естонија, која е сосед на Русија, соопшти дека ќе купи ХИМАРС за да ги зајакне своите одбранбени капацитети во најголемиот досегашен проект за набавка на оружје на балтичката држава, вреден повеќе од 200 милиони долари.

Американската амбасада во Талин во посебно соопштение наведе дека американските трупи се дел од зголеменото ротациско распоредување на трупите на НАТО договорено на самитот на воената алијанса во Мадрид претходно оваа година.

Back to top button
Close