Сè уште нема договор на климатска конференција КОП27

Преговорите на климатската конференција на ОН – КОП27 во Египет не ветуваат дека ќе бидат успешно завршени, иако траеја цела ноќ.
.
Оваа, 27. меѓународна конференција за климата, вчера беше продолжена за најмалку еден ден поради немање договор за неколку спорни прашања.

Потпретседателот на Европската комисија Франс Тимерманс јасно стави до знаење на Конференцијата на ОН за климата во Египет дека ЕУ нема да премине одредени црвени линии во напорите за напредок во преговорите за конечна декларација од самитот.

– Подобро да немаме одлука отколку лоша одлука, им рече Тимерманс утрово на новинарите на состанокот во Шарм ел Шеик, јави ДПА.

Тој рече дека ЕУ е многу загрижена за некои позиции во преговорите, кои траеја и во текот на ноќта. Унијата ќе продолжи да се залага за договор, но исто така е подготвена да ја напушти конференцијата без декларација доколку е потребно.

Преговарачите од речиси 200 земји собрани во египетското летувалиште Шарм ел Шеик цела ноќ се обидуваа да постигнат напредок во договарањето на најтешките прашања, вклучително и што ќе се случи со фосилните горива или создавањето фонд за сиромашните земји кои се најтешко погодени од климатските промени.

Има „еднакво незадоволство“ на сите страни на климатската конференција КОП27 во услови на несогласувања за главните прашања, соопшти домаќинот Египет.

Египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри, кој претседава со конференцијата, рече дека на преговарачките групи им презентирал нацрт-текст за клучните прашања.

– Како што може да претпоставите, ниту една од групите не можеше да каже дека сите нивни интереси се одразени, рече тој на брифинг со новинарите, јави ДПА.

Од делегацијата на француската министерка за енергетска транзиција, Агнес Паниер-Ринашер, беше кажано дека во оваа фаза египетското претседателство го доведува во прашање она што е постигнато во Париз и Глазгов за намалување на емисиите, што е неприфатливо за Франција и за земјите од ЕУ.

Шукри, пак, рече дека „огромно мнозинство од страните му посочиле дека го сметаат текстот како избалансиран и оти претставува потенцијален пробив што може да доведе до консензус“.

Камен-темелник на борбата против климатските промени, Парискиот договор од 2015 година повикува на ограничување на глобалното затоплување на „јасно под два Целзиусови степени“ во споредба со прединдустриската ера, и ако е можно на 1,5 степени Целзиусови. Таа цел беше потврдена на климатскиот состанок на ОН КОП26 минатата година во Глазгов.

Египетското претседателство е цел на критики поради доцнење на сложените разговори за климата под покровителство на ОН, и вчера, кога требаше да завршат разговорите, вети дека ќе ги преземе работите во свои раце.

Покрај несогласувањата околу границата за зголемување на просечната температура на планетата во однос на прединдустриската ера, еден од најкомплексните проблеми стана и прашањето за загубите и штетите.

Земјите во развој бараат посебен фонд за компензација на штетите. Сепак, по ова прашање постигнат е многу мал напредок.

Back to top button
Close