Седум загинати, 35 повредени цивили, меѓу кои и шест деца во рускиот ракетен напад во регионот Вишхород

Бројот на загинати во ракетниот напад на Русија врз станбен блок во регионот Вишхород во Кијив се зголеми на седум, изјави шефот на главната дирекција на Националната полиција на Украина во Кијивската област Андриј Нибитов за време на националниот телетон, јавува Укринформ.

Вкупно четириесет и две лица беа погодени во уште еден руски ракетен напад врз регионот на Кијив, вклучително и шест деца.

Според Нибитов, починала уште една жена и, оттука, бројот на загинати се искачи на седум. Повредени се 35 цивили, меѓу кои и шест деца. Најмладата жртва има само пет години.

Врз основа на достапните податоци, руската ракета, се претпоставува Kh-101, ја погодила областа во близина на станбениот блок. Оштетени се четири згради, градинка и училиште.

Нибитов нагласи дека во близина не се наоѓаат воени објекти или енергетски објекти.

„По вештачењето, истражителите ќе можат да дадат одговор дали станбената куќа е уништена намерно или проектилот погодил таму само затоа што не бил толку прецизен како што рекле“, додаде Нибитов.

Во попладневните часови на 23 ноември 2022 година, руските трупи извршија уште еден масивен ракетен напад на територијата на Украина. Над 10 региони беа под руски оган. Како резултат на тоа, беа оштетени објекти од енергетската инфраструктура; сите нуклеарни централи, повеќето термо и хидроцентрали беа привремено исклучени.

извор: Фронтлајн

Back to top button
Close