Семејната компанија на Трамп прогласена за виновна за проневера и даночна измама пред судот во Менхетен


Семејната комапнија на Доналд Трамп „Организацијата Трамп” (Trump Organization), вчера од судот во Менхетен, во Њујорк, беше прогласена за виновна за проневера и даночна измама, по судењето што не го вклучи и поранешниот републикански претседател, јавија американските медиуми.

-Ова е првпат семејна комапнија, во која се вклучени клубови за голф, луксузни хотели и агенции за недвижности да биде осудена во кривична постапка, изјави главниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег, во соопштението за печатот.

Иако на Трамп не му беше судено лично и иако казната беше релативно мала во споредба со големината на компанијата, тоа е судски пораз за поранешниот претседател (2017-2021), кој официјално е кандидат за републиканска номинација за претседателските избори во 2024 година.

-Поротата на судот во Менхетен, која во понеделникот се повлече на советување по повеќе од еден месец судење, „ги прогласи за виновни „Trump Corporation” и „Trump Payroll Corporation”за виновни по сите 17 точки од обвинението, додаде главниот обвинител Алвин Брег, инаку демократски застапник.

Пресудата ќе биде изречена на 13 јануари 2023 година, соопштија неговите служби

Back to top button
Close