Северна Кореја ги заврши подготовките за нуклеарна проба

 

epa09848043 A photo released by the official North Korean Central News Agency (KCNA) shows the test-launch of a new type of inter-continental ballistic missile Hwasongpho-17 of the DPRK strategic forces that was conducted on 24 March 2022 (issued 25 March 2022). EPA-EFE/KCNA EDITORIAL USE ONLY

Северна Кореја ги заврши подготовките за нуклеарна проба и го чека вистинскиот момент да ја спроведе, изјави денеска јужнокорејскиот пратеник, повикувајќи се на податоци од разузнавачката агенција во Сеул.

– И покрај неодамнешното зголемување на бројот на заразени со корона вирусот во Северна Кореја, „подготовките за нуклеарниот тест се завршени”, изјави пратеникот Ха Тае-кеунг.

Тој додаде дека Пјонгјанг „само го чека вистинскиот момент за да изврши нуклеарна проба”.

Американскиот претседател Џо Бајден в сабота ќе ја посети Јужна Кореја.

Back to top button
Close