Шампионката од Вимблдон, Рибакина против Сињкова во финалето на турнирот во Порторож

epa10102330 Elena Rybakina of Kazakhstan in action against Daria Kasatkina of Russia, during their match at the women’s Mubadala Silicon Valley Classic tennis tournament, at San Jose State University, in San Jose, California, USA, 01 August 2022. EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO

Елена Рибакина од Казахстан ја победи Романката Ана Богдан во полуфиналето на турнирот во Порторож со 6:1 и 6:1 во меч што траеше 1 час 25 минути.

Рибакина која е актуелна шампионка на Вимблдон, за трофејот во Порторож ќе игра против чешката тенисерка Катерина Сињакова.

Чехинката синоќа беше подобра од Германката Ана-Лена Фриџам со 6:1 и 7:5.

Финалето е закажано за денес во 18 часот.

ВТА турнирот „Заваровалница Сава Порторож“ се игра за награден фонд од 251.750 долари.

Back to top button
Close