Шојгу: Заврши делумната мобилизација во Русија

 

epa10215614 Russian Defence Minister Sergei Shoigu before a ceremony to sign treaties on new territories’ accession to Russia at the Grand Kremlin Palace in Moscow, Russia, 30 September 2022. From 23 to 27 September, residents of the self-proclaimed Luhansk and Donetsk People’s Republics as well as the Russian-controlled areas of the Kherson and Zaporizhzhia regions of Ukraine voted in a so-called ‘referendum’ to join the Russian Federation. EPA-EFE/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

 

 Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска, за време на средбата со претседателот Владимир Путин, соопшти дека делумната мобилизација е завршена и дека се мобилизирани планираните 300.000 регрути.

– За време на делумната мобилизација, повеќе од 1.300 претставници на извршната власт од различни нивоа и над 27.000 претприемачи беа испратени во трупите. Тринаесет илјади граѓани, без да чекаат повици, изразија желба да ја исполнат својата должност и беа испратени во трупите како волонтери, рече Шојгу.

Според рускиот министер, по обуката, 82.000 регрути веќе се испратени во активните сили, а нивната просечна возраст е 35 години, изјави Шојгу.

На 21 септември Путин најави делумна мобилизација заради продолжување на, како што ја нарекува инвазијата, „ специјалната воена операција” во Украина.

Back to top button
Close