Шпион во тимот на Трамп: Споделил доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи податоци од анкетите со руски шпион во исто време кога Москва се мешала во изборите во корист на Трамп.

epa08150634 US president Donald J. Trump speaks to the media before leaving the 50th annual meeting of the World Economic Forum (WEF) in Davos, Switzerland, 22 January 2020. The meeting brings together entrepreneurs, scientists, corporate and political leaders in Davos under the topic ‘Stakeholders for a Cohesive and Sustainable World’ from 21 to 24 January 2020. EPA-EFE/GIAN EHRENZELLER

Во интервју за Инсајдер, Манафорт – кој подоцна беше осуден за даночно затајување, но доби помилување од поранешниот претседател – рече дека ги споделил податоците, кои Министерството за финансии ги опиша како „чувствителни информации за анкетите и стратегијата на кампањата“, со осомничениот руски разузнавач, офицерот Константин Килимник со надеж за финансиска добивка за себе наместо да учествува во напорите на Русија да му помогне на Трамп да ја победи Хилари Клинтон.

„ Информациите што ги споделив со него беа комбинација од информации од јавен карактер и стари информации“, рече Манафорт, чие тврдење е спротивно на она што му го кажал на својот поранешен заменик Рик Гејтс во е-поштата што ја запленија федералните истражители за време на истрагата на Министерството за правда за тоа дали кампањата на Трамп го сторила тоа.

Во е-поштата, која беше запленета од истражителите кои работеа за тогашниот специјален советник и поранешен директор на ФБИ, Роберт Мулер, се вели дека Манафорт му наредил на Гејтс – кој исто така беше осуден за повеќе федерални злосторства – да му достави на Килимник внатрешни информации од само две недели пред состанокот. наводен руски агент.

Поранешниот консултант и лобист на Републиканската партија разговараше за „Инсајдер“ пред објавувањето на неговите мемоари, во кои наводно понудил уште едно објаснување за односите со Килимник.

Според Инсајдер, Манафорт во својата книга тврди дека на осомничениот шпион му понудил само „разговорни точки“ за анкетите, а не чувствителни необработени податоци. Но, Министерството за финансии го санкционираше Килимник во 2021 година за давање информации што Манафорт му ги дал на руските разузнавачки служби, кои користеле анкетни податоци за да ги таргетираат американските гласачи со информативни операции насочени кон зголемување на гласовите за Трамп и оцрнување на Клинтон.

Вчера агенти на ФБИ извршија рација во имотот на Трамп во Мар-а-Лаго во Флорида и го скршија сефот како дел од истрагата за тоа дали поранешниот претседател земал доверливи документи од Белата куќа и ги носел дома.

Back to top button
Close