Шумскиот пожар во национален парк во Германија сè уште гори

epa10097732 Smoke rises over a forest fire near the village of Bad Schandau, Germany, 29 July 2022. The fire has been raging for days, affecting the border area between the Czech Republic and Germany. EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Шумскиот пожар во германскиот национален парк Саксонска Швајцарија сè уште гори и нема изгледи да стивне и покрај слабиот дожд, изјави портпаролот на локалните власти.

Синоќа во дел од паркот во близина на границата со Чешка беа откриени нови жаришта и почна нивното гаснење, изјави Томас Кунц.

Според него, околу 350 припадници на службите за справување со вонредни ситуации денеска биле испратени да го гаснат пожарот. Во текот на денот се очекува да се приклучат уште два хеликоптери, со што вкупниот број ќе се искачи на 10.

Пожарот избувна минатиот викенд во чешкиот национален парк „Боемска Швајцарија” и во понеделникот се прошири преку границата со Германија. Издадено е предупредување за катастрофа во градовите Бад Шандау и Зебниц.

Back to top button
Close