Соработникот на Трамп, Стив Банон, денеска мора да се пријави за издржување казна затвор

Поранешниот советник и близок соработник на Доналд Трамп, Стив Банон, денеска е повикан да се јави во федералниот затвор во државата Конектикат на отслужување на четиримесечната затворска казна изречена поради непочитување на поканата во истрагата на Конгресот за нападот врз Капитол Хил на 6 јануари 2020 година.

Судијата што го води неговиот случај му дозволи да остане на слобода во текот на двегодишниот жалбен процес, но денеска, откако советот на Апелациониот суд ја потврди неговата осуда за непочитување на Конгресот и Врховниот суд ја отфрли неговата последна жалба, и му нареди да веднаш да се пријави за издржување затворска казна.

Поротата го прогласи Банон за виновен по две точки од обвинението за непочитување на Конгресот: првото за одбивање да сведочи пред комисијата на Претставничкиот дом во врска со настаните од 6 јануари 2020 година и второто за одбивање да предаде документи поврзани со неговата вмешаност во обидите на поранешниот претседател Трамп да го оспори изборниот пораз кој во 2020 година му го нанесе кандидатот на Демократската партија Џозеф Бајден

Back to top button
Close