Сослушани 27 приведени на протестот пред собранието на Белград, предложен е притвор за 11

Во текот на претходниот ден и ноќ беа сослушани 27 лица приведени на протестот пред собранието на град Белград на 24 декември, осомничени за сторени кривични дела повикување на насилна промена на уставниот поредок и насилничко однесување на јавен собир, од кои за 11 е предложен притвор, соопштија од Вишото јавно обвинителство, јави Бета.

ВЈО во Белград денеска соопшти дека седуммина осомничени по сослушувањето ја признале вината и склучиле договор за признавање на кривичните дела за кои се предвидени условни затворски казни и парични казни.

Тоа обвинителство по рочиштето му предложи на судијата за претходна постапка на Вишиот суд во Белград на 11-те осомничени да им одреди мерка притвор, за да не го повторат кривичното дело за краток временски период.

Против сите осомничени се поднесени кривични пријави, во врска со кои доказната постапка ќе се води по скратена постапка, по што обвинителството ќе одлучи дали против осомничените ќе поднесе обвинителни акти или ќе ја прекине постапката.

Како што претходно соопштија од полициската управа, по протестите и инцидентите пред градското собрание на Белград, полицијата „процесуирала 38 лица“.

Студентите собрани околу движењето „Борба“ најавија протест за денеска напладне на платото, пред Филозофскиот факултет во Белград, со барања да се поништат изборите и да се ослободат приведените пред собранието на Белград на 24 декември.
Како што беше најавено синоќа на деветтиот пост-тест организиран во Белград од страна на коалицијата „Србија против насилство“, од кој беа испратени исти барања до надлежните, студентите уште еднаш ќе испратат барање до Министерството за државна управа и Локалната самоуправа која е одговорна за проверка и отворање на избирачки места.списоци. з

Back to top button
Close