Спречен е обид за атентат на руски тајкун

Руската безбедносна служба ФСБ тврди дека спречила обид за атентат врз рускиот тајкун Константин Малофеев, основач на руската медиумска групација Царград која се залага за Путин.

ФСБ соопшти дека интервенирала за да го запре заговорот, за кој, како што велат, прикачување на рачно изработена бомба со далечински управувач на долната страна на автомобилот на бизнисменот, пренесе Интерфакс.

Во соопштението, ФСБ ги обвини украинските безбедносни служби дека стојат зад обидот за атентат, кој според нив бил организиран во нивно име од украинскиот десничарски активист Денис Капустин.

Против Капустин е покрената кривична постапка за наводни терористички дела и нелегална трговија со експлозиви.

ФСБ соопшти дека исто така спречила обид на Капустин да изврши напад врз нафтена и гасна постројка во рускиот регион Волгоград минатата година.

Малофеев, цел на наводниот заговор, е поддржувач на Владимир Путин и сопственик на конзервативниот ТВ канал Царград, кој промовира националистички ставови и силно ја поддржува војната на Русија во Украина. Тој на својот канал на Телеграм рече дека е добро и дека никој не е повреден во обидот за атентат.

„Немам лична омраза дури и кон оние кои ја сакаат мојата смрт“, рече тој.

„Но, како што рекоа многу наши светци, треба да се прости на личните непријатели и да се скршат непријателите на татковината. Затоа ќе се бориме против вас до победа. И ништо нема да не спречи“, вели Малофеев.

ФСБ истакна дека за нападот на Малофеев биле планирани исти методи како и минатото лето за убиството на Дарија Дугина, ќерка на истакнат националистички идеолог, за што го обвинија Киев.

Back to top button
Close