Средба Пендаровски – Борел: ЕУ да ги валоризира севкупните напори на Северна Македонија

Очекуваме Европската Унија да ги валоризира севкупните напори на Северна Македонија и да биде направен исчекор во однос на почетокот на пристапите преговори за членство, во интерес на стабилноста, безбедноста и просперитетот на целиот регион, порача денеска претседателот Стево Пендаровски на средба со високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел, одржана во рамки на неговата работна посета на Турција.

Како што соопшти Кабинетот на претседателот на Републиката, на средбата беа разменети мислења за актуелните состојби поврзани со европските аспирации на земјава, како и за напредокот во клучните области.

– Во светло на последниот развој на билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија, двајцата соговорници разговараа и за односите меѓу двете земји, осврнувајќи се на напорите на Португалското претседателство со ЕУ и можностите за надминување на отворените прашања во пресрет на претстојниот Совет за општи работи на Унијата, се додава во соопштението.

Back to top button
Close