Српскиот министер за внатрешни работи денеска во Москва на средба со Лавров

Министерот за внатрешни работи на Србија Александар Вулин денеска,  за време на работната посета на Москва, треба да се сретне со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Според руското Министерство за надворешни работи, Лавров и Вулин планираат да разговараат за соработката меѓу Русија и Србија и ќе разговараат за итни регионални и меѓународни прашања, посочува руската државна агенција ТАСС.

Рускиот амбасадор во Белград, Александар Боцан-Харченко, истакна дека во подготовките за средбата доминирало косовското прашање.

Москва ги повика Приштина, САД и ЕУ да стават крај на неодговорните провокации и да ги обезбедат правата на српското население, пишува ТАСС.

Ситуацијата во Украина ќе биде уште една тема на агендата на средбата меѓу Лавров и Вулин.

Back to top button
Close