Тајван најави одговор на кинеските воени вежби

Официјалната тајванска Централна новинска агенција објави дека војската на Тајван ќе спроведе артилериски вежби со боева муниција во јужниот дел на округот Пингтунг во вторник и четврток како одговор на кинеските вежби.

Агенцијата информира дека вежбите ќе вклучуваат снајперисти, борбени возила, оклопни возила, како и напаѓачки хеликоптери, повикувајќи се на анонимен извор.

Во меѓувреме, тајванското Министерство за транспорт соопшти дека летовите низ неговиот воздушен простор постепено се обновуваат бидејќи повеќето известувања за кинески воени вежби во близина на островот „повеќе не се во сила“. Сепак, Министерството во соопштението наведе дека Тајван ќе продолжи да ги насочува летовите и бродовите подалеку од кинеската воена вежба во близина на неговиот источен брег до 10 часот по локално време во понеделник наутро.

Тајванскиот совет за прашања на копното (MAC) ги повика властите во Пекинг „да бидат воздржани и веднаш да престанат со сето нивно воинствено однесување“. Советот ја обвини Кина дека продолжува со воените вежби околу Тајван „како дел од симулирање напад и блокада заради заплашување на Тајван и соседните земји“

Back to top button
Close