Тајванските вооружени сили во состојба на борбена готовност, откажани 40 авионски летови

Тајван откажа 40 летови, додека Кина одржува поморски маневри во водите околу островот, користејќи боева муниција.

На аеродромот во Тајпеј тврдат дека откажувањето на летовите „не е неопходно“ поврзано со воени вежби, пренесуваат светските агенции.

Маневрите започнаа по еднодневната посета на Тајван на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Во исто време, Пекинг забрани увоз на стотици прехранбени производи од Тајван, вклучувајќи риба, овошје и колачи.

Во меѓувреме, тајванското Министерство за одбрана соопшти дека вооружените сили на земјата се во борбена готовност и ги надгледуваат сите шест области на маневри околу островот, како и островите кои се подалеку од брегот.

 

„Тајван е подготвен за конфликт, кој не го бара, но ќе го брани националниот суверенитет и територијалниот интегритет“,

 

се вели во соопштението.

Министерството соопшти дека кинеската војска намерно ги избрала областите за маневрирање во однос на локациите и обемот, со цел да го наруши статусот на Тајван и да го поткопа регионалниот мир.

Забелешките се однесуваат на фактот дека шесте области сега делумно навлегуваат во територијалните води на Тајван, што не беше случај на претходните вежби.

Министерството за одбрана потврди дека Народноослободителната војска на Кина (ПЛА) истрелала неколку наведувани проектили во водите североисточно и југозападно од островот во четвртокот попладне по локално време.

Министерството за одбрана потврди дека Народноослободителната војска на Кина (ПЛА) истрелала неколку наведувани проектили во водите североисточно и југозападно од островот во четвртокот попладне по локално време.

 

Портпаролот на министерството накратко изјави дека вооружените сили на Тајван го следеле пукањето во реално време, откако го забележале во 13:56 часот по локално време (7:56 часот по средноевропско време) и ги активирале одбранбените системи.

 

Министерството ја осуди „таа ирационална акција што го поткопува регионалниот мир“.

Соопштението од тајванското Министерство за одбрана е еден од првите индикации дека Кина всушност започнала со воени вежби за гаѓање со боева муниција од воздух и море, бидејќи претходно најави „заеднички вежби за обука“ во шест области околу Тајван

Back to top button
Close