(Таен документ) Европски разузнавачи ги предвидуваат следните чекори на Вучиќ

Европските разузнавачки служби подготвија анализа во која се оценува дека српскиот претседател Александар Вучиќ се обидува да преземе чекори на домашната и меѓународна сцена за да го одложи раскинувањето со Русија, а притоа да продолжи да добива отстапки од Западот, пишува Данас.

Овој документ, кој има „тајна“ класификација, е подготвен од неколку европски разузнавачки служби, за потребите на Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС), на чело со шефот на европската дипломатија Жозеп Борел (Жозеп Борел).

Радио Слободна Европа (РСЕ) имаше увид во овој документ, во кој се анализираат следните чекори што ќе ги преземе претседателот Вучиќ за продолжување на политиката на балансирање. Според европските разузнавачи, руската инвазија на Украина му го претставила на Вучиќ проблемот на рамнотежата на силите, намалувајќи го просторот за маневрирање на Србија во областа на надворешната и безбедносната политика.

Во анализата се наведени можните чекори што би можел да ги преземе претседателот на Србија во блиска иднина.

„За да го ублажи силниот притисок на Западот во однос на санкциите, претседателот Вучиќ планира да преземе различни потези, како на меѓународен, така и на внатрешен план, со цел да се спречат негативните импликации за Србија, но најмногу за да се зачува сопствената политичка моќ“, се вели во документот.

Меѓу другото, се наведува дека е многу веројатно Вучиќ што подолго да го одложува формирањето на новата влада, користејќи го тоа како изговор за одложување на воведувањето санкции против Русија. Изборите во Србија се одржаа на 3 април. На нив прогресивците на Вучиќ освоија 120 места во Собранието на Србија, додека во Парламентот од 250 места за формирање влада се потребни најмалку 126 гласа.

Од друга страна, документот вели дека се очекува дека Вучиќ најверојатно ќе води „политика на мали чекори“ за да ја приближи Србија до Западот. Целта е да се одложи конечниот раскин со Русија и да се искористи идната промена на надворешнополитичката насока за да се добијат што повеќе политички и економски отстапки за Србија.

Back to top button
Close