Таравари за Независен: Ахмети се подготвува за опозиција

Али Ахмети е потрошен политичар од 20. век, којшто дојде на власт преку војна. Апсурдно е да се анализираат неговите гротескни изјави. Ахмети сега се обидува да биде магионичар, вели за Независен генералниот секретар на Алијансата за Албанците, за етничкото обединување околу неговиот предлогот за Албанец премиер.

 

„Станува збор за тотална демагогија. Човекот којшто добива доверба од албанските граѓани веќе 18 години, а притоа не им овозможи ништо добро на Албанците, нема политички кредибилитет да зборува за големи идеи“ – вака го оценува проектот на Али Ахмети генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари.

Во интервју за „Независен“ тој вели дека одамна е подготвена сцената за неговото заминување и политичко пензионирање – „неговото време заврши, а ние ќе му помогнеме да си замине“. Таравари вели дека етноцентризмот нема да биде определба на нивната партија, туку доброто на секој граѓанин во оваа држава. Тој додава дека не верува оти сопственикот на „Еколог“, Љазим Дестани, би влегол во авантурите на ДУИ.

Интервјуто во целост прочитајте го тука

.

 

Back to top button
Close