Техеран: Бројот на жртвите во поплавите се зголеми на 18

epa10095231 A handout photo made available by the Iranian Red Crescent Society (IRCS) on 28 July 2022 shows rescue workers working at the site of a flash flood in Imam Zadeh Davood, north-west of Tehran, Iran. According to the Iranian Red Crescent Society quoting local officials, at least five people have been killed in floods in Imam Zadeh Davood, near Tehran. EPA-EFE/IRANIAN RED CRESCENT HANDOUT — MANDATORY CREDIT — BEST QUALITY AVAILABLE — HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
Бројот на жртвите во поплавите предизвикани од обилните врнежи што ги зафатија областите во близина на иранскиот главен град Техеран се зголеми на 18.

Шефот на Националниот кризен штаб, Хасан Нами, во изјава за државната телевизија рече дека едно лице загинало во селото Вескаре, источно од Техеран, а 14 возила останале под вода.

Потешка е состојбата во селото Мерздаран каде се поплавени неколку куќи, а имало и свлечиште.

Нами рече дека досега загинале шест лица, а спасувачките операции се во тек.

Уште две тела се пронајдени во селото Имамзаде Давуд, северозападно од Техеран, објави иранската студентска новинска агенција (ИСНА). Бројот на жртвите во Имамзаде Давуд е зголемен на осум, а се трага по уште 19 исчезнати лица.

Досега се евакуирани 700 жители а во тек се и активности за чистење.

Back to top button
Close