Трамп ќе присуствува на сослушувањата на федералниот апелационен суд за прашањето за претседателскиот имунитет

Доналд Трамп изјави дека ќе присуствува на сослушувањето во апелациониот суд за прашањето за неговиот претседателски имунитет.

-Секако дека имав право, како претседател на САД и врховен командант, на имунитет, напиша Трамп во коментар на социјалната мрежа „Truth Social“.

 

Обвинителите го обвинија Трамп, фаворит за претседателска номинација на Републиканците во 2024 година, дека се обидел да го опструира Конгресот и да ја измами американската влада преку шеми за поништување на претседателските избори во 2020 година на кои победи демократот Џо Бајден.

Поранешната помошничка во Белата куќа тврдеше дека случајот треба да се отфрли, бидејќи поранешните претседатели не можат да бидат обвинети за злосторства за однесување поврзани со нивните службени должности.

Судијката Тања Чуткан го отфрли тоа барање на 1 декември, поради што Трамп поднесе жалба до Апелациониот суд на САД за округот Колумбија. Жалбата на Трамп го одложи судењето, кое во моментов е закажано за март.

Минатиот месец, американскиот Врховен суд одби веднаш да донесе одлука за тврдењето на поранешниот претседател Доналд Трамп дека тој не може да биде кривично гонет за обид да го поништи неговиот изборен пораз во 2020 година, дозволувајќи му на понискиот суд да продолжи со разгледувањето на прашањето

Back to top button
Close