Трамп сака да има повеќе дебати со Бајден пред претседателските избори

Кандидатот на Републиканската партија на претстојните претседателски избори во САД Доналд Трамп сака повеќе дебати со претседателот и кандидатот на Демократската партија Џозеф Бајден од вообичаените тројца.

„Комисијата мора да го унапреди распоредот на дебатите за 2024 година за повеќе Американци да имаат шанса да ги видат кандидатите пред да започне гласањето, а ние сме за одржување повеќе дебати“, велат организаторите на кампањата на Трамп во писмото до јавноста, според Ројтерс.

Тие побараа дебатите да се одржат и порано од вообичаеното.

Трамп претходно одбиваше да дебатира за републиканските противници пред да биде избран за претседателски кандидат на партијата минатиот месец, но сега се повеќе вели дека сака што повеќе дебати со Бајден, „во секое време, каде било“.

Бајден не се согласи директно на поканите на Трамп, но не ги одби ниту целосно, велејќи дека неговиот одговор ќе зависи од „однесувањето на поранешниот претседател“, бидејќи во тимот на Бајден постои сомневање дека Трамп нема да ги почитува правилата на дебатата. комисија.

Некои од советниците на Бајден сметаат дека тој воопшто не треба да дебатира за Трамп.

Според истражувањето на Ипсос, Бајден има поддршка од околу 41 отсто од регистрираните гласачи, додека Трамп го поддржуваат околу 37 отсто од нив

Back to top button
Close