Трас: Молдавија треба да се опреми по стандардите на НАТО

epa09699267 British Foreign Secretary Liz Truss delivers remarks ahead of Australia-United Kingdom Ministerial Consultations (AUKMIN) talks at Admiralty House, in Sydney, Australia, 21 January 2022. Australian and British defence and foreign affairs ministers will come together for the first time since the start of the pandemic. EPA-EFE/BIANCA DE MARCHI AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Молдавија треба да биде „опремена по стандардите на НАТО“ за да може да и се помогне да се заштити од руската закана, изјави британската министерка за надворешни работи, Лиз Трас.

Трас изјави дека се водат разговори со сојузниците како да им се помогне на помалите нации да се одбранат, пренесува Би-Би-Си.

Таа кажа дека е јасно дека и покрај ограничениот успех во Украина, претседателот Владимир Путин сè уште има „амбиции да создаде голема Русија“.

Молдавија, некогашна советска република, се наоѓа на југозападната граница на Украина, не се граничи со Русија, но е блиску до некои региони кои во моментов се окупирани од руските сили на југот на Украина.

Молдавија не е членка на НАТО, но поднесе барање за приклучување само две недели по инвазијата на Украина.

Трас додава дека разговорите за подобрување на одбраната на Украина со цел да се одврати идната руска агресија ќе опфатат „други ранливи земји, како Молдавија“.

-Би сакала да ја видам Молдавија опремена според стандардите на НАТО и за тоа разговараме со нашите сојузници, кажа шефицата на британската дипломатија.

Back to top button
Close