Тревога во јужнокорејскиот Парламент, пратеник бил во контакт со заразен

 Јужнокорејскиот Парламент прогласи тревога и ја одложи седницата за ребалансот на буџетот, откако е откриено дека пратеник на владејачката Демократска партија на почетокот од неделава бил во контакт со лице заразени со коронавирусот.

Пратеникот Ох Јеонг-Хван, кој во средата присуствувал на настан во својата изборна единица Вионгбу, преку смс ги известил новинарите дека еден од граѓаните со кој се ракувал е заразен со коронавирусот.

Пратеникот, кој бил тестиран и е ставен во карантин, објаснил дека имал директен контакт со заразен човек.

Се верува дека пратеникот од средата бил во контакт со околу стотина луѓе, меѓу кои и со пратеници и вработени во Собранието.

Демократската партија побара од своите пратеници кои биле во контакт со него да останат во своите канцеларии во зградата на Парламентот.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close