Три хрватски партии во БиХ го поддржаа Милановиќ во напорите за промена на изборниот закон во таа земја

Три хрватски партии во БиХ денеска ја поддржаа посветеноста на претседателот Зоран Милановиќ за тамошните Хрвати, вклучително и идејата за блокирање на влезот на Финска и Шведска во НАТО доколку не се промени изборниот закон на БиХ, јави Хина.

Претходно денеска Милановиќ побара од претставниците на босанските Хрвати да изјаснат дали се согласуваат со неговата политика за да може да продолжи да ја спроведува.

– Ја поддржувам политиката на претседателот Милановиќ и ги повикувам институциите на Република Хрватска да помогнат во решавањето на хрватското прашање во БиХ и да ги преземат сите неопходни чекори, колку и да се тешки, изјави за Билд.ба претседателот на ХДЗ 1990 година, Илија Цвитановиќ.

Тој додаде дека за Хрватите во БиХ ова е „историски момент“ што мора да се искористи.

Претседателот на Хрватската селанска партија БиХ Марио Караматиќ, на Фејсбук напиша дека Хрватите гледаат „значење, интерес и корист“ во она што го прави Милановиќ и го повика да продолжи.

„Претседателе, ве молиме, не се откажувајте од нас како што сите други се откажаа од една или друга причина“, напиша Караматиќ.

Претседателот на Хрватската републиканска партија, Славен Рагуз изјави дека „Зоран Милановиќ во последните 15 дена направи повеќе за да го интернационализира хрватското прашање во БиХ отколку ХДЗ во последните 20 години“.

Милановиќ со денови инсистира на тоа дека Хрватска треба да ги блокира Финска и Шведска за влез во НАТО доколку изборниот закон на БиХ не се промени за да се спречи побројните Бошњаци да ги надгласаат Хрватите на изборите во октомври.

Сепак, хрватскиот премиер и лидер на ХДЗ Андреј Пленковиќ го обвинува дека со ваквата реторика им штети на обидите да се постигне договор за изборните реформи

Back to top button
Close