Тројца тинејџери уапсени во Германија, планирале терористички напад

Германските власти уапсија тројца тинејџери на возраст од 15 и 16 години под сомнение дека планирале  терористички напад во западната германска покраина Северна Рајна-Вестфалија, соопштија во петокот обвинителите.

Како што пренесе ДПА, државната Централна канцеларија за гонење тероризам издала налог за апсење на тинејџерите за време на празникот Велигден.

Други детали засега не се соопштени.

Back to top button
Close