Тухел против купувањето на Роналдо

Тренерот на Челзи, Томас Тухел, повеќе би сакал да избегне да го купи Кристијано Роналдо. Според „Дејли Мејл“, германскиот тренер сака да ги има Рахим Стерлинг, Рафиња Дијаз и Каи Хаверц да играат во улога на „лажна деветка“ во стилот на Роберто Фирмино од Ливерпул во напаѓачката линија.

Потписот на напаѓачот на Манчестер јунајтед би имал значајно влијание врз играчкиот биланс. Слична ситуација веќе се случи минатата сезона. Оле Гунар Солскјаер, тогашниот прв човек на Манчестер јунајтед, се очекуваше да ги користи Џејдон Санчо, Мејсон Гринвуд и Маркус Рашфорд во нападот, но поради трансферот на Роналдо од Јувентус на крајот од летниот преоден рок, плановите требаше да се сменат. Есента Норвежанецот доби отказ поради незадоволителни резултати.

Претходно беше објавено дека сопственикот на Челзи, Тод Боели може да биде заинтересиран за трансферот на 37-годишниот Португалец

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close