Турција: Експлозија во фабрика за пиротехника, блокирани 150 работници

 По серија експлозии во фабрика за пиротехнички средства во градот Хендек, во турската провинција Сакарија, повеќе од 150 работници останале блокирани под урнатините, а повредени се најмалку 56 лица.

Засега нема информација за загинати лица.

Гувернерот на провинцијата Четин Октај Кадирим изјави дека на местото на инцидентот веднаш се испратени спасувачки и медицински екипи, но поради зачестените експлозии не можат да интервенираат во фабриката.

Експлозијата во Хендек се слушнала на далечина од десетина километри, објавија локалните медиуми.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close