Турк вознемирен од третманот на пропалестинските протести на американските универзитети

Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Турк денеска изјави дека е „вознемирен“ од острите акции преземени од американските безбедносни сили за време на обидите да ги растераат пропалестинските протести во универзитетските кампуси, пренесоа британските медиуми.

epa10858144 U.N. High Commissioner for Human Rights Volker Turk listens to a speech during the 54th session of the Human Rights Council, at the European headquarters of the United Nations in Geneva, Switzerland, 13 September 2023. EPA-EFE/MARTIAL TREZZINI

-Загрижен сум што некои од акциите на органите за спроведување на законот на голем број универзитети изгледаат непропорционални во нивното влијание, рече Турк во изјавата испратена до новинарите, осврнувајќи се на апсењата и санкциите против студентите.

Тој додаде дека „мора да биде јасно дека легитимното практикување на слободата на изразување не може да се меша со поттикнување насилство и омраза“.

Back to top button
Close