Уапсени шест осомничени за убиство на кандидатот за претседател на Еквадор

Шест осомничени  уапсени во врска со атентатот на еквадорскиот претседателски кандидат Фернандо Вилависенсио се колумбиски државјани и членови на банда, потврдија властите, бидејќи поранешниот потпретседател побарал да се преземат мерки поради зголеменото ниво на насилство во оваа јужноамериканска земја.

Вилависенсио, борец за борба против корупцијата и пратеник кој отворено зборуваше за насилството предизвикано од шверцот со дрога во земјата, беше убиен на предизборен митинг во главниот град Кито во средата.

Убиството на 59-годишникот се случи 10 дена пред да се одржи првиот круг од претседателските избори. Кампањата на Вилависенсио вети сузбивање на криминалот и корупцијата во услови на смртоносна ескалација на насилството што го зафати Еквадор во последниве години.

Осомничениот стрелец починал во полициски притвор по размена на оган со безбедносниот персонал, соопшти во средата Канцеларијата на јавниот обвинител на Еквадор.

Шест други беа уапсени во врска со убиството. Министерот за внатрешни работи на Еквадор, Хуан Запата, на прес-конференција во четвртокот рече дека осомничените се членови на организирани криминални групи, повикувајќи се на прелиминарни докази.

Back to top button
Close