Угледен адвокат од САД ги убил сопругата и син му поради своите финансиски злоупотреби

Поротата во Јужна Каролина (САД) вчера го прогласи поранешниот угледен адвокат Ричард А. Мардо за виновен за убиството на неговите сопруга и син, по шестнеделните сослушувања што го привлекоа вниманието на јавноста ширум земјата.

По тричасовно заседавање, 12-члената порота го прогласи Мардо (54) за виновен за убиство на Меги (52) и Пол (22), кои биле застрелани близу семејниот имот на 7 јуни 2021 година. Мардо се соочува со најмалку 30 години затвор, до доживотна затворска казна.

Мардо е потомок на влијателно семејство правници од областа Чарлстон. Обвинителите тврдеа дека ги убил сопругата и синот за да прикрие финансиски злоупотреби, вклучително и проневера на милиони долари од партнери и клиенти за да ја финансира својата зависност од опојни средства и скап живот. Иако се изјасни невин за убиствата, тој призна дека лажел за своето алиби, што го наруши неговиот кредибилитет кај поротата.

Повеќе

Back to top button
Close